Humpolec

Pamětní deska Karlu Havlíčkovi odhalená roku 1935

Havlíčka zvolili v roce 1848 poslancem říšského sněmu v okresech novobenáteckém, říčanském, jindřichohradeckém, novoknínském, náchodském a humpoleckém. Ironií osudu se zvolený Havlíček zrovna nacházel ve vězení. Díky snaze Humpoleckých byl propuštěn na svobodu. Roku 1956 odhalili Havlíčkovi v Humpolci plaketu v místě, kde občanům děkoval za pomoc a zvolil si jejich okres za mandát.

Havlíček s manželkou do města dorazil týden po zvolení, 15. července 1848. Uvítal jej nadšený dav, ke kterému promluvil z patra tehdejší radnice. Manželé Havlíčkovi pak strávili v Humpolci čas až do druhého dne.

Program:

 

 

 

 

Proběhlo20. října – Život Zdeňky Havlíčkové

Přednáška o životním osudu „dcery národa“, jediného potomka Karla Havlíčka, s prof. PhDr. Milenou Lenderovou, CSc. V listopadových termínech, které jsou uvedené více »


Proběhlo6. října – Odkaz Karla Havlíčka Borovského

Povídání s ředitelem Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě Mgr. Michalem Kampem. Přednáška se také zaměří na působení Karla Havlíčka Borovského v Humpolci. V listopadových více »


ProběhloČerven – Žurnalista i politik

On-line příspěvek o politickém působení Karla Havlíčka Borovského v Humpolci. Kamarytova kronika v Humpolci popisuje pobyt Karla Havlíčka Borovského po volbě do více »


ProběhloKvěten – Novinář Havlíček

On-line připomenutí Karla Havlíčka Borovského jako významného českého žurnalisty. Příspěvek na webových stránkách a sociálních sítích se zaměří na Havlíčka více »


ProběhloDuben – Tajenka života

On-line čtenářská soutěž. Formou on-line křížovky na stránkách knihovny „čtenáři“ odhalí základní data o díle a životě Karla Havlíčka Borovského. více »